Jak dbać o pędzle do makijażu?

Zakup dobrej jakości pędzli to wydatek, który zaowocuje zauważalną różnicą w Twoim makijażu. Warto odpowiednio zadbać o makijażowe akcesoria, by cieszyć się nimi przez długi czas.

Regularne czyszczenie pędzli przedłuża ich żywotność oraz przede wszystkim eliminuje rozwój bakterii. W zależności od produktów, do których są używane należy je odpowiednio często myć.  Pędzle do podkładu, szminki, eyelinera i innych mokrych kosmetyków należy umyć po każdym użyciu, by nie dopuścić do rozwoju zarazków. Pędzle do cieni wystarczy wyczyścić raz na kilka dni lub kiedy chcemy zmienić kolor aplikowanych kosmetyków. Pędzle do pudru, bronzera, różu czy rozświetlacza należy czyścić regularnie, ponieważ mogą na nich osiadać podkład lub sebum, a wtedy stają się pożywką dla bakterii.

Pędzel do pudru nr 04 NEO Make Up

Łagodne mycie

Akcesoria do makijażu najlepiej czyścić delikatnym szamponem np. dziecięcym lub szarym mydłem używając ciepłej, ale nie gorącej wody. Delikatnie pocieraj namydlonym pędzlem o dłoń wykonując okrężne ruchy. Nie trzyj i nie prowadź ruchu pod włos, ponieważ włosie może ulec uszkodzeniu. Podczas mycia, zwróć uwagę by woda nie dostała się do skuwki i w konsekwencji pędzel się nie rozkleił. Możesz także użyć specjalnej silikonowej rękawiczki ułatwiającej pranie.

Do czyszczenia można użyć także specjalnego sprayu przeznaczonego do mycia i dezynfekcji pędzli. Płyn ten doskonale sprawdzi się na co dzień. Nie zastąpi jednak dokładnego mycia pędzli.

Delikatne suszenie

Po umyciu i dokładnym wypłukaniu wszystkich pędzli delikatnie odciśnij je w papierowy ręcznik. Pozostaw je w pozycji poziomej do całkowitego wyschnięcia, nie przyspieszaj tego procesu suszarką czy kładąc pędzle na grzejniku. Pędzle z włosia naturalnego mogą się czasami puszyć. Aby tego uniknąć warto użyć specjalnych osłonek z siateczki, które trzymają włosie w ryzach lub zastosować odżywkę do włosów, która wygładzi ich strukturę.

Pędzel do podkładu Flat Top i pędzel do korektora

Przechowywanie jest ważne

Na stan pędzli wpływa nie tylko ich użytkowanie czy czyszczenie, ale także przechowywanie. Przede wszystkim nie powinno się trzymać pędzli w łazience ani innym wilgotnym pomieszczeniu. Para wodna sprzyja osiadaniu kurzu i rozwojowi bakterii, wilgoć może także uszkodzić drewniany trzonek czy skuwkę. Dobrym pomysłem będzie plastikowe pudełko z pokrywką lub specjalna tuba. Świetnie sprawdzi się także organizer z przegródkami, który można zabrać w podróż.

Brak dbałości o akcesoria i ich nieodpowiednia higiena mogą się odbić negatywnie nie tylko na makijażu, ale także na kondycji skóry twarzy. Zadbane i czyste pędzle posłużą przez lata.